Wang Yuandong, former member of the Leading Party Group and deputy director of the Standing Committee of quanzhou People’s Congress, was expelled from the CPC for serious violations of discipline and law


Wang Yuandong, former member of the Leading party Group and deputy director of quanzhou Municipal People’s Congress standing Committee, has been investigated by fujian Provincial Commission for Discipline Inspection and supervision with the approval of fujian Provincial Party Committee.After investigation, Wang Yuanyuan, as a leading cadre of party members, is not loyal to the Party, not honest, repeatedly failed to live up to the organization’s education and rescue, in order to escape from the organization investigation, trying to recruit corrupt discipline inspection and supervision cadres, scheming to obtain the secrets of handling cases, against the organization review;Large returns through private lending;Granting large subsidies to specific enterprises for illegal decisions;Taking advantage of his position to seek benefits for others, illegally accepting property from others, suspected of accepting bribes;As an official, the blind pursuit of political achievements, abuse of power resulting in heavy losses of public property, suspected of abuse of power crime.Other suspected crimes have been transferred to the public security organs for investigation.Wang Yuandong seriously violated the party’s political discipline, incorruptibility discipline and work discipline, and was suspected of taking bribes and abusing power, which should be seriously dealt with.According to the Regulations of the COMMUNIST Party of China on Disciplinary Action, The Supervision Law of the People’s Republic of China and the Law of the People’s Republic of China on The Punishment of Political Affairs of Public Officials, wang Yuandong was expelled from the CPC after a meeting of the Standing Committee of the Provincial Commission for Discipline Inspection and reported to the Provincial Party Committee for approval.The treatment to be cancelled according to regulations;Confiscate their illegal gains;Transfer his suspected duty crimes to the procuratorial organs for examination and prosecution in accordance with the law, and transfer the property involved with the case.Wang Yuandong, male, han nationality, born in July 1955 in Jinjiang, Fujian province, graduated from the Party School of the CPC Central Committee. He started to work in October 1979 and joined the Communist Party of China in March 1987.Vice Mayor of Jinjiang City from December 1995 to October 2001;From October 2001 to November 2001, Member of the Standing Committee of jinjiang Municipal Committee and Vice Mayor;November 2001 – April 2006 Member of the Standing Committee of Jinjiang Municipal Committee, Deputy Secretary of the Party Group and Deputy Mayor of Jinjiang Municipal Government;From April 2006 to August 2009, Secretary of the Party Working Committee of Quanzhou Economic and Technological Development Zone;From August 2009 to June 2011, Secretary of yongchun County Party Committee;From June 2011 to August 2011, term change to be arranged;From August 2011 to January 2012, served as a member of the Leading Party Group of the Standing Committee of quanzhou People’s Congress;From January 2012 to September 2015, served as a member of the Leading Party Group and Deputy Director of the Standing Committee of Quanzhou People’s Congress;He retired in September 2015.Source: Website of Discipline Inspection commission of Fujian Province

Leave a Reply

Your email address will not be published.